Samsung Galaxy S3 Beklentileri Karsıladı Mı?

Dün Samsung Galaxy SIII ile ilgili sır perdesi aralandı ve merakla beklenen telefonun bütün detayları açıklığa kavuştu. Öne çıkan özellikleri olarak;

  • 1.4GHz saat hızına sahip 4 çekirdekli Exynos 4 CPU
  •  Mali 400MP GPU
  • 1GB Sistem Belleğş ve 16/32/64GB ROM
  • 4.8″ 720×1280 Super Amoled  Corning Gorilla Glass 2 Pentile ekran
  • 8MP arka, 1.9MP ön yüz kamerası / 1080P@30 Kare/sn video kaydı
  • 2100mAh değiştirilebilir pili
  • Android 4.0.4 işletim sistemi ve
  • Barometre, İvme Ölçer, Yakınlık Ölçer, Jiroskop, dijital pusula ve NFC yetenekleri

Sıralanabilir.

Tabi telefonun yenilenen Touchwiz 4.0 arayüzü ile kazandığı ses tanıma, sesli komutlara yanıt verme, yüz hareketlerini algılama, hızlı arama fonksiyonları gibi kimi yazılımsal yetenekler de yine dikkat çekici özellikleri arasında yer alıyor.

Donanım ve yazılım kısmında gelişmeler tatmin edici seviyedeyken özellikle kasa ve malzeme konusunda devrimsel yenilikler bekleyen kullanıcılar ise hayal kırıklığı yaşadılar gibi. Zira telefon güçlendirilmiş plastik malzemeden imal edilmiş bir gövdeye sahip. Samsung Galaxy S’ten beri eleştirilen malzemele kalitesi konusunda bir adım atmamış.

Çeşitli kaynaklarda yayınlanan test sonuçlarına bakıldığında telefon Tegra 3’ten %20 daha iyi sonuçlar elde ediyor. WEB tarayıcı performansı ise rakiplerinden kat kat üstün. Gerçi buna çok şaşırdığım söylenemez, Galaxy SII’de bu konuda çok iyi sonuçlar elde ediyordu.

Fakat bir gerçek varki testler günlük hayattaki telefon deneyimi hakkında çok bir şey vermiyorlar. Telefonun Galaxy SII’de yer alan Exynos II’den daha az güç çektiği belirtilen Exynos 4 ve 2100mAh bataryası ile kaç saat konuşma ve çoklu ortam deneyimi sunabildiği henüz tam olarak açıklığa kavuşmamış durumda.

Ek olarak az da olsa One X’ten daha uzun, geniş ve ağır olan Galaxy SIII’ün inceliğinin günü kurtarmaya yetip yetmeyeceği de telefonu deneyimlemeden konuşulamayacak bir konu.

Kendi açımdan değerlendirmem gerekirse Galaxy SIII, kağıt üzerinde iyi bir telefon. Zaten SII’deki işlemcinin 4 çekirdekli bir versiyonunu taşıyan bir telefonun kötü bir performansa sahip olması beklenemezdi. Fakat Samsung’un abarttığı kadar gizliliği hak ediyor muydu? Bu noktada telefonun yaratılan beklentiyi karşılamadığı görüşündeyim. Pentile ekranı ve plastik kasası beni hayal kırıklığına uğrattı.

Peki ya siz? Telefonu beğendiniz mi?