Alyus

 • Param olsa alırdım serisinin 6. yazısıyla birlikteyiz. MesutCevik.com’un popüler yazı dizisisinin bu yazımızda konusu almayı istediğim video ve stüdyo ekipmanları.

  Artık Youtube kanalım için düzenli içerik […]

  • 2 ay 2 hafta önce tarihinde umit yanıtladı

   Elgato camlink 4k 1500 TL bandında + kamera min 2000 TL bandında 3500 TL yapar bunun yerine Logitech brio 4k webcam almak mantıklı olur mu 1500 – 2100 arası Logitech`in fiyatı

   • 2 ay 2 hafta önce tarihinde mesutcevik yanıtladı

    Merhaba,

    Logitech Brio 4K oldukça güzel bir web kamerası fakat düşük ışık hassasiyeti konusunda 5 yıllık Handycam ile dahi yarışamıyor. Yayıncılar için tavsiyem Cam Link Full HD versiyonu + Full HD bir Sony Handycam almaları.

  • 2 ay 1 hafta önce tarihinde mesutcevik yanıtladı

   Aynı lensin Canon uyumlu versiyonu da var.

 • Son dönemde ihtiyacım olan her şey için önce Aliexpress.com’a bakıyor eğer orada bulamazsam diğer platformları araştırıyorum. Bu yazımda son 1 ayda verdiğim siparişleri ve nedenlerini sizler için listeledim. […]

  • 6 ay 2 hafta önce tarihinde mesutcevik yanıtladı

   Değişiyor. Kimisi 10 gün kimisi 30 gün 🙂

  • 6 ay 1 hafta önce tarihinde mesutcevik yanıtladı

   Merhaba, sorun yaşamadım 🙂 Zaten vergi çıkarsa PTT kargo kapıda alıyor vergiyi. Artık küçük miktardaki vergi ödemeleri için gümrükle uğraşmıyorsunuz.

  • 6 ay 1 hafta önce tarihinde Ömer Taştekin yanıtladı

   Abi bağımlılık artık, her ay 5 nizamı siparişim var ama küçük ürünler

  • Mesut Bey yanlış yer biliyorum ancak sitenize üye olamadım. Doğrulama epostası gelmedi. Google ile bağlanmayı denediğimde de 403 hatası aldım. Size sitenizin soru sorma bölümünden soru soracaktım ama eğer uygun görürseniz DH Forum’dan da sorabilirim.

  • 4 ay 2 hafta önce tarihinde Emre yanıtladı

   Abi bu yeni vergi ile ilgili Aydın Ağaoğlu ile yeni bir video gelir mi acaba?

  • 4 ay 2 hafta önce tarihinde Tahir yanıtladı

   Merhaba, bu aldığınız LiitoKala PD4ün LiitoKala Lii 500 den bi üstünlüğü var mı? Fiyatları benzer ama Lii 500’de key mode (mode), the current selection key (NAP) tuşları var fazladan Quick Test, akım seçip hızlı yavaş şarj etme var sanırım. PD4 seçme sebebiniz nedir?

 • Son dönemde Anadolu yakasındaki trafik içinden çıkılmaz bir hal aldı. Avrupa yakasında trafiği çözmek için sürekli yeni tüneller, yeni yollar yapılırken Anadolu yakasında en büyük yenilik Küçükyalı’dan Bost […]

 • Param olsa alırdım serisine ileri teknoloji oyuncaklarla devam ediyoruz. Her biri eşsiz, her birini gördükten sonra keşke bende de bir tane olsun diyeceğiniz ürünleri bu listede bir araya getirdim […]

  • 1 yıl 1 ay önce tarihinde mesutcevik yanıtladı

   Üretici firma önde gelen ATM şirketlerinin ATM’leri ile uyumlu diyor. Tabi ATM yutar da geri vermezse fena 😀

  • 1 yıl 1 ay önce tarihinde mesutcevik yanıtladı

   Merhaba,

   Amazon bu oyuncağı Türkiye’ye gönderiyor mu bilmiyorum fakat gönderiyorsa gümrük, vergi gibi işleri onlar hallediyor. Kapınıza kadar geliyor.

   Kayıt olurken kargo adresi tanımlarsanız ürünü sepete eklerken Türkiye gönderimi konusunda önceden uyarıyor.

 • Bu basit test ile oyun severlerin içinden çıkmakta zorlandığı oyun PC’de mi oynanır yoksa oyun konsolunda mu sorusuna cevap arıyoruz. Sorularda yer alan şıklardan size en uygun olanını seçerek ilerleyin ve […]

  • 1 yıl 2 ay önce tarihinde Buğra yanıtladı

   “Uzun süre” ile “Orta vâde”yi biraz açsaydık keşke. Mesela, sık kullanılan her türlü elektronik eşya için 5-7 yıl benim için orta vâdedir; 5 yıldan önce bozulan, arıza çıkaran, değişim zamanı diye bağıran herhangi bir ürün benim için çok kötü üründür ve almışsam büyük pişmanlık yaratır. Uzun vâde ise 7-10 yıldır; 10 yıldan sonra bozulan elektronik eşyaya gönül rahatlığıyla “miadı dolmuş, elden bir şey gelmez” diyebilirim. 5 ilâ 10 yıl arasında ise cep yakmayacak şekilde tamire ihtiyaç duymasını mâzur görebilirim. Bu arada tam bir PC oyuncusu çıktım. PC toplamak Türkiye şartlarında el yaktığı için bir süredir konsol fikrine ısınmaya çalışıyordum; bu sonuç beni “konsol mu alsam” ikileminden kurtarma konusunda bir nebze de olsa fayda sağladı. İndirimli 1513₺, indirimsiz 6702₺’lik Steam hesabına sahip olmanın da büyük etkisi vardır diye düşünüyorum. Bu para ile konsolda 320 oyun sahibi olabilme ihtimali olduğunu hiç sanmıyorum; üzerine GOG, Origin ve uPlay hesaplarımdan aldığım bedava oyunlar da cabası. Ve Online oynamak için para ödemiyorum. Steam mteam bahâne, %90 indirim şahane. 🙂

  • 1 yıl 2 ay önce tarihinde mesutcevik yanıtladı

   Test sizin şu anda ne oynadığınız veya neyi sevdiğinizi bulmaya çalışmıyor 🙂 Sevdiğiniz şeyleri öğrenip sizin için hangi platform daha iyi olur onu söylüyor.

  • 1 yıl 2 ay önce tarihinde mesutcevik yanıtladı

   Merhaba,

   Konfor da odaklanma da arasanız platformlara eşit puan veriyor 🙂

 • Benden söylemesi: Ne ekonomi ne de finans konusunda bir bilgim var. Burada yazan fikirler sokaktan geçen herhangi birinin düşünceleridir. Okumaya vakit ayıracaksanız bunu göz önünde bulunduru […]

  • 1 yıl 3 ay önce tarihinde duzah yanıtladı

   Mesut abi öncelikle merhabalar. Seni hem severek hem de özenerek takip eden bir takipçinim. Siyaset bilimi ve Kamu Yönetimi 4. Sınıf öğrencisiyim. O yüzden güzel bir şekilde yazdığın ütopik ve bir o kadar da ulaşılamaz hayalleri ben de çok kurdum. Neden ütopik ve bana göre neden ulaşılmaz olduğunu açıklamak isterim.

   Türkiye’de İstanbul en önemli şehir, bunun en büyük sebebi ne onun tarihi ne de ekonomik gelişmişliği, tek sebebi çok fazla oy potansiyeli barındırması. Bugüne kadar iktidara gelen hangi partiden/görüşten olursa olsun İstanbul’u kazanmak hep birinci amaç olagelmiştir. Elem olay 12 Eylülden itibaren parti başkanları çoğunlukla İstanbul milletvekili, il başkanı yahut dernek başkanları arasından çıkmıştır. Bu çok doğal, hem mecliste temsil açısından hem de ingilizce karşılığı “influence” olan hadise yüzünden odak hep İstanbul olmuştur.

   Ülkemiz 1945 yılından beri sadece 3.5 yıl gibi kısa süre sol görüş tarafından yönetildiğinden, bu süre boyunca merkez sağ veya milliyetçi görüşlerin ekonomik politikaları etkin olmuştur. Sizin dediğiniz vergi indirimi, teşvik, maaş düzenlemeleri ve diğer şeyler neredeyse imkansız. Tarih boyunca devletler hiç bir zaman vergi indirimine sıcak bakmamışlardır, çünkü ekonomi kolektif bir ilerleme gerektirir. Tüm ülkenin ürettiği artı değer ve toplanan vergiler o ülkenin sermayesini oluşturur. O sermayenin yönlendirilmesi ve dağıtılmasının çok çeşitli yolları vardır. Eğer devlet hem şirketi hem de çalışanları farklı şehre taşıyarak çözmek isterse, o şehrin konumu ve yapısı izin verse dahi bazı sorunlarla karşılaşır. Öncelikle ilk sorun kaynak aktarımı olur. Bu işi başaramak için çok fazla kaynak lazım, ne özel sektör ne devlet buna sıcak bakmaz. Hiç bir iktidar bütçesinden fazla harcamak istemez, bütçe açığı da vermek istemez. Denge kamu maliyesinde ana hedeftir. Bu tür değişiklikler hem bütçede hem sosyal hayatta büyük dengesizlikler yaratır. Oraya taşıdığın binlerce insanın farklı ihtiyaçları olacak, mesela çoğu şehirde sadece 1-2 adet sinema var, devlet tiyatrosu yok, sahne yok, kongre veya toplantı için büyük bir salon yok, fuar alanı yok bunların hepsini geçtim bir pazar alanı bile yok. Sokaklara pazar kuruluyor. Yani büyük şehire alışmış insanları küçük şehire yerleştirirsek öngöremeyeceğimiz sorunlarla karşılaşmak kaçınılmaz. Kendimizi kandırmayalım, devletten vergi düşürmesini talep etmek çok ütopik. Tüm bütçe planlaması yalnızca 1 yıl için yapılır ve varsayımlara dayanır. Ancak sizin yazınız çok uzun dönemi kapsıyor, etkilerini tahmin etmek de çok zor.

   Gelelim benim çözümüme, eğer ben İstanbul’un nüfusunu ve ekonomik gücünü azaltmak isteseydim amacım diğer şehirleri daha cazip kılmaya çalışırdım. Aslında Mesut abi de teoride bunu söylüyor ama pratikte etkilerini tahmin etmek zor. Benim diğer şehirleri cazip kılma fikrim ise, her şehrimizin farklı değerleri, kültürleri, ekonomik elverişliliği var. O alanlara yatırım yapmak, şehir halkının eğitim seviyesini arttırmak, şehir halkına gerçekten o şehri doğru bir şekilde anlatmak gerektiğini düşünüyorum. Eğitimden kastım da lise üniversite bazında değil, genel olarak şehir halkının eğitimi. Fuarlar, konferanslar, imza günleri vs. aklınıza gelecek her türlü etkinliğin sadece belli başlı şehirlerde yapılmaması lazım. Yani anlatmak istediğim az nüfuslu şehirlerin etkinlik katılım oranlarına bakarak hareket etmemek. İnatla pes etmeden o şehirlerin değerlerini kullanarak hep birlikte bir gelişmişlik olması, her şehrin kendi değerini yüceltmesi gerekiyor. Geçmişte kurulan köy enstitüleri, doğru bir amaçla ancak yanlış yollarla yürütülen Halk Evleri örneklerinde bunları görebiliriz. İstersek gerçekten başarabiliriz, her bölgenin her şehrin hatta her ilçenin kendine haz değerleri var. Ülkemiz bu konuda gerçekten eşsiz bir coğrafya. Buna yoğunlaşmak gerektiğini düşünüyorum. Ha bunu mevc iktidar yapmayı denedi mi denedi, kalkınma ajansları açıldı yirmi küsür bölgede kalkınma ajansı kuruldu. İnanın bu ajanslar hakkında bir ödev yapmak istedim, hocamız hiç bulaşma işin içinden çıkamazsın yapılanların hiç bir mantığı yok. Bu kalkınma bölgelerinin neye göre belirlendiği, ayrılan bütçenin neye göre belirlendiği, kalkınma ajanslarının Türk idare sisteminde nerede yer aldığı ve nereye bağlı olduğu belirli değil. Yani yandaş ticaret adamlarına meşru rant sağlamaya yarayan bir sistem. Olumlu örnekleri kesinlikle vardır yoktur demiyorum, ama topyekün ele aldığımızda neresinden tutsan elinde kalıyor.

   Mesut abi, seni seviyorum fikirlerine de büyük saygı duyarım. Keşke dediklerini yapabilecek bir siyasi iktidar olsa ama ne liberallerden, ne muhafazakarlardan, ne merkez sağdan, ne sosyal demokratlardan böyle bir şeye imza atacak parti bulamazsın, bulamayız. Sevgilerle.

   Eyyorlamam bu kadar.

   Not: Fazla düşünmeden/araştırılmadan, üstünkörü yazılmıştır hata varsa affola.

  • 1 yıl 3 ay önce tarihinde mesutcevik yanıtladı

   Girişimciler için bir çok teşvik var zaten 🙂 Bu planlar zaten iş kurmaya sermayesi yeten kişinin kuracağı işi İstanbul dışına taşımasına yönelik.

  • 1 yıl 3 ay önce tarihinde dehene yanıtladı

   İstanbulun %70 i imarsız ne yapsan boş abi sürgün yasası çıkarıp aktif çalışmayan herkezi göçe zorlamak lazım şirketlerede başka ile gitmeleri için baskı yapmak lazım

 • Çin’den alışveriş dendiğinde ilk akla gelen sitelerden biri olan Gearbest, 4. yılını kutluyor ve 4. yıla özel bir dizi üründe indirim yapmış durumda. Bu yazıda bu kampanyada dikkatimi çeken 5 ürünü sizler iç […]

  • 1 yıl 5 ay önce tarihinde HaYTo yanıtladı

   1. sipariş verdim umarım tahminimden kısa bitmez pilleri
   güzel paylaşım olmuş
   not: facebook ile login olunmuyor sitenizde

 • Gearbest üzerinden temin ettiğim Weather Station TS-71, ana ünitenin bulunduğu odanın yanında seçtiğini 2 farklı alanın da sıcaklık ve nem oranlarını takip edebilmenize olanak veren; takvim, saat ve alarm gibi ek […]

 • Xiaomi Mijia Wiha Hassas Tornavida Seti’nin inceleme videosuna youtube sayfamdan ulaşabilirsiniz. Burada özet bilgilere de yer vereceğim.

  Evde çeşitli hobi işleri için ufak bir elektronik atölyesi kurmaya […]

 • Gearbest, Gist 2018 kapsamında belli ürünler için özel indirimler yapıyor. Özellikle başlıkta yer alan dizüstü bilgisayarlar için harici ekran kartı desteği sunan dönüştürücüler gibi donanımlar da bu li […]

  • 1 yıl 6 ay önce tarihinde HaYTo yanıtladı

   Güzel öneriler
   özellikler parmak izi okuyucuyu sipariş ettim klavyemde usb girişi vardı boşta duruyordu 😉

 • Huawei Mate 10 Pro etkinliği için Kars’a gittiğimizde Kerem Enginar’ın keşfettiği bir telefon mikrofonunu deneme fırsatım oldu. Ses kalitesi şu ana kadar denediklerim içinde en iyisiydi asıl şaşırtıcı […]

 • mesutcevik profil resmini değiştirdi 1 yıl 7 ay önce

 • Bir seneyi daha devirdik. Çocuk sahibi olduktan sonra sanki zaman daha hızlı akar oldu. Belki de zaman hep böyle hızlı akıyordu da erken yaşlarda olduğumuz için umursamıyorduk bilemiyorum 🙂 2017, bir çok yeni p […]

 • Kimi görsem Youtube’daki içeriklerin genel olarak kalitesizliğinden söz ediyor fakat özellikle trend listesine giren videoları da izlemeden geçmiyor 🙂 İnsan nereye bakarsa oradakileri görür. Bu listede videoları […]

 • mesutcevik bir güncelleme yayınladı 1 yıl 10 ay önce

  Sunucu kısa bir süre için kapanmış fakat şu anda tekrar aktif.

 • MediaMarkt ile olan video serilerimiz devam ediyor. Bu sefer GameZone bölümünde 3000TL bütçe ile güncel bir oyun bilgisayarı topladık. GTA5 ve Player Unkown’s Battlegrounds gibi oyunları akıcı bir şekilde oy […]

 • mesutcevik bir güncelleme yayınladı 1 yıl 11 ay önce

  Hali hazırda beni takip edenler zaten hediye kazanma şansına sahipler fakat bugün ekstra bir hediye daha var. Onu da aşağıdaki adresi takip ederek kazanabilirsiniz.

  https://gleam.io/B5M8p/takipte-kal-kazan-grundig-solo-gsb-710-bluetooth-hoparlr

 • Her geçen gün iletişim kurmanın yeni yollarını keşfediyoruz. Uzun bir zaman boyunca sosyal medya hesaplarım üzerinden sizlerle bir araya gelmeye ve iletişim kurmaya çalıştım. MesutCevik.com bunun kalıcı adımla […]

 • mesutcevik bir güncelleme yayınladı 1 yıl 11 ay önce

  Video bu akşam yayında 🙂 Eski dizüstüleri harici ekran kartı ile hayata döndürüyoruz.

 • mesutcevik bir güncelleme yayınladı 1 yıl 11 ay önce

  Arkadaşlar Merhaba, siteyi cloud flare\’e geçirdim. Sürekli ziyaret edenler hız konusunda geri dönüş yapabilir misiniz. Bana şu anda baya hızlanmış gibi geliyor 🙂

 • Daha fazla yükle