Merhaba,

Burada sorduğunuz soruları hemen değil fakat zaman bulduğum ilk anda cevaplıyorum. Burası açık bir platform ve diğer üyeler de sorularınıza cevap verebilirler. Benim tarafımdan verilen cevaplarda, cevap veren kısmında ismimi ve resmimi görebilirsiniz.

Uzmanı olmadığım ya da emin olmadığım konularda cevap vermiyor ve bunu belirtiyorum. Size cevap veren diğer üyelerin de konu hakkında uzman olmayabileceklerini unutmayın.

Hoşgeldiniz, Mesut Çevik ile Soru-Cevap sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
299 gösterim

Merhaba.

Linklerini yolladığım şu 3 laptopun artılarını ve eksilerini yazabilir misiniz?Siz olsaydınız hangisini satın alırdınız?

*MSI GT73VR Titan Pro-425 Gaming Laptop
https://www.microsoft.com/en-us/store/d/msi-gt73vr-titan-pro-425-gaming-laptop/8mzbmmck0vb1/gxj2?activetab=pivot%3aoverviewtab

*ASUS ROG G752VS-US74K Gaming Laptop
https://www.microsoft.com/en-us/store/d/asus-rog-g752vs-us74k-gaming-laptop/8ps9sbqrx5vx?activetab=pivot:overviewtab

*Alienware 17 R4 AW17R4-7004SLV-PUS Gaming Laptop
https://www.microsoft.com/en-us/store/d/alienware-17-r4-aw17r4/92kvbx9h692q/9GBK?activetab=pivot%3aoverviewtab

Saygılar.

Alım kararı kategorisinde captainpilot (120 puan)

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Merhaba,

Bu üçü arasında tabi ki GTX 1080 ile geliyor olması nedeniyle hız olarak MSI GT73VT Titan Pro-425 daha alınası duruyor.

Fakat Alienware 17 R4'ünde sahip olduğu ekran oyuncu odaklı ve dizüstülerdeki GTX 1070'inde 1080 ile arasında çok fark olmadığı düşünüldüğünde o da alınabilir.

Seçim senin :)
mesutcevik (122k puan)
Biraz daha detaylı bir açıklama bekliyordum. :)
Kendi yorumlarımı sunayım.Katılmadığınız kısımlar olursa mesajınızda belirtebilirsiniz. :)
Bu kalitedeki üst segment laptopları farklı açılardan kıyaslamak gerektiğini düşünüyorum.

1.Tasarım:
Kişiden kişiye,zevkten zevke bağlı olarak değiştiği göz önüne alınsa da
internetteki genel yargı Asus G752VS ile MSI GT73VR'ın birinciliği paylaştığı,
Alienware'ın bu konuda biraz geri kaldığı yönünde.

Diğer yandan kasa kalınlıklarının oyuncu laptoplarının stabil ve serin çalışması
için çok önemli olduğu aşikar.Bu nedenle Alienware diğer iki modele kıyasla
epey ince sayılabilecek bir kasaya sahip olduğundan karşılaştırma testlerinde de
genel sıcaklık ortalamalarında daha yüksek değerlere sahip.Gerçi Asus ROG Zephyrus model laptopta incecik laptopa GTX 1080 sığdırılmış ancak Max-Q tabanlı GTX 1080 olduğundan orijinal GTX 1080'in yerini tutacağını düşünmüyorum.Oyuncu laptopunun tank gibi ağır,kalın olması ve en üst kalitedeki malzemenin kullanılması adına hiçbir malzemeden feragat edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

MSI ve Alienware laptopun arkasındaki egzoz olarak tabir ettiğimiz iki havalandırma çıkışının arasına Thunderbolt,HDMI,güç girişleri yerleştirerek iyi iş çıkarmış.Asusta kasanın arkasında böyle bir yapılanma mevcut değil.Bu yapılanma Asus'un yeni çıkardığı nefis laptop Asus G703 Chimera laptop'ta da mevcut.

MSI ve Alienware'de hem laptopun iki yan panelinde hem de arkasında hava tahliye kanalları mevcut.Bu da sirkülasyonu arttırmak için önemli bir adım.Asus bu modelinde yan panellere havalandırma çıkışları koymadığından soğutma açısından biraz geride kalmış.

2.Malzeme Kalitesi:

*MSI GT73VR
Artıları:
Ekranın arkasındaki ejderha motifli logo Corning Gorilla Glass ile kaplanmış ve laptop aktif olduğunda ışığıyla beraber laptopa mükemmel bir hava katıyor.Klavyenin olduğu zemin ve ekranın arkasındaki zemin fırçalanmış alüminyum ile kaplı.Klavyenin olduğu zeminin alüminyum kaplama olmasıyla Asus ve Alienware'den bir adım önde olmuş.

Eksileri:
Alt panel ve usb girişlerinin olduğu yan paneller bu ürüne yakışmayacak kalitede
plastik materyalden oluşuyor.Alt ve yan paneller de komple alüminyum kaplama olabilirdi(Laptopun ağırlığı biraz artardı,ancak çok da fazla artış olacağını sanmıyorum ve üst segment oyun laptoplarında birinci planda hafifliğin olması gerektiğini düşünmüyorum.)
Ekran ile kasanın bağlantı yeri yine kalitesiz plastik materyelden oluşuyor.Bu tarz üst segment bir laptopta ekran ile kasa bağlantı noktasında kesinlikle çelik bağlantı kullanılmalıydı.

MSI GT73VR birden fazla renge sahip klavye ışığı rengine sahip olmasıyla iyi iş çıkarmış.Ancak bu kalitedeki bir laptopta klavyede kullanılan tuşların malzeme kalitesi daha iyi olabilirdi.Zaten yeni model GT75VR'da mekanik klavyeye geçilerek doğru bir hamle yapılmış oldu.

*Asus G752VS:
Artıları:
Ekranın kasaya bağlantı yeri kaliteli olduğu hissiyatını veriyor.
Eksileri:
Klavyenin bulunduğu zemine elimize bastırdığımızda esnekliğin farkına rahatça varabiliyoruz.Klavye zemininde sağlam malzeme kullanılmadığı ortada.

*Alienware 17  R4
Artıları:Alüminyum-magnezyum alaşımı ve çelik takviyeler kullanıldığından sertlik ve dayanıklık konusunda en dayanıklı laptop diyebilirim.Özellikle ekran arkasındaki malzeme nefis.
Eksileri:Kasa kalınlığı diğer oyuncu laptoplarıyla kıyaslandığından oldukça ince.Sirkülasyon için kalınlık arttırılabilirdi.
Sonuç:
Sıcaklık testlerinde Alienware laptopun diğer iki laptopa oranla yüksek seviyelerde gezmesi alınabilirlik konusunda negatif etki oluşturdu.
Soğutma,upgrade edilebilirlik,tasarım olarak MSI bir adım önde.Bu üçü arasında MSI'ın sıyrıldığını düşünüyorum.Ancak Asus'un piyasaya yeni sunduğu Asus ROG Chimera G703 laptop bu üç modeli de birçok açıdan geçiyor gibi.
Fiyatı bu üç modelden epey yüksek olsa da indirim yakalandığı zaman alınabilir.

İlgili sorular

1 cevap 80 gösterim
80 gösterim 13 Aralık 2017 Genel kategorisinde captainpilot (120 puan) sordu
1 cevap 34 gösterim
34 gösterim 22 Şubat Alım kararı kategorisinde wmaat12 (130 puan) sordu
2 cevap 113 gösterim
113 gösterim 22 Mayıs 2017 Alım kararı kategorisinde erayhan41 (110 puan) sordu
0 cevap 2 gösterim
2 gösterim 14 saat önce Alım kararı kategorisinde ridvanatmaca1622 (100 puan) sordu
1 cevap 31 gösterim
31 gösterim 12 Eylül 2019 Alım kararı kategorisinde mertbp (100 puan) sordu
...