Merhaba,

Burada sorduğunuz soruları hemen değil fakat zaman bulduğum ilk anda cevaplıyorum. Burası açık bir platform ve diğer üyeler de sorularınıza cevap verebilirler. Benim tarafımdan verilen cevaplarda, cevap veren kısmında ismimi ve resmimi görebilirsiniz.

Uzmanı olmadığım ya da emin olmadığım konularda cevap vermiyor ve bunu belirtiyorum. Size cevap veren diğer üyelerin de konu hakkında uzman olmayabileceklerini unutmayın.

Hoşgeldiniz, Mesut Çevik ile Soru-Cevap sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
604 gösterim

          Merhaba Mesut abi,

       Ben bir dizüstü bilgisayar almaya karar verdim. Bu sebeple kullanım amaçlarımı, ödeyebileceğim miktarı ve bilgisayardan beklentilerimi de kararlaştırdım. Öncelikle çok sık ve fazla oyun oynamasam bile yine de oyun oynamayı seven birisi olduğumu söylemeliyim. Bu sebeple alacağım bilgisayar üzerinde bazı zamanlar oyun oynamak istediğimi de belirtmeliyim. Ama burada şöyle bir durum var; ben aynı zamanda bir Ps4 sahibiyim. Bu bağlamda bilgisayar üzerinde oynayacağım oyunlar ya Ps4'te çok pahalı olan oyunlar olacaktır ya da Ps4'e çıkmayan oyunlar olacaktır. Bunun dışında  bilgisayar üzerinde herhangi bir video işleme veya çizim programı kullanmayacağım. Kullanım amacım çoğunlukla internette bir şeyler izleme, televizyona bağlama, bazen oyun oynama, office programlarını kullanmak olacaktır ve bunların ötesine çok ekstrem bir durum olursa geçmeyecektir.

       Bu bağlamda bazı bilgisayar alternatifleri belirlemiş bulunmaktayım. Bunlardan ilki;

          İkinci seçeneğim ise;

       Görüldüğü üzere bu bilgisayarlardan ilki (ASUS) ultrabook konseptindedir. İkincisi ise (MONSTER) oyun bilgisayarı konseptindedir.

        Öncelikle iki bilgisayar arasında 1000 TL kadar bir fark var. Ama aradaki performans farkının 1000 TL'den çok daha fazla olduğu da aşikardır. Fakat ne yazık ki benim kafamda MONSTER markası adına en küçük bir fikir yok. Bir defa Ankara'da yeni açtıkları mağazalarına gittim ve orada bu linkini attığım kasayı inceledim. Fakat gerçekten kasası bayağı kalitesiz duruyordu. Belki de ben diğer üreticilerin benzer segmentteki bilgisayarlarını bilmediğim için bana öyle gelmiştir. Belki diğerlerinin kasaları da böyledir hiç bir fikrim yok o yüzden. Eğer MONSTER markasının imajını, kalitesini biliyorsan bu konu hakkında da bana bilgi verebilirsen sevinirim. 

       Buna ek olarak MONSTER bilgisayar içerisinde linkini attığım modelin (ABRA A5 V13.3) "Intel Coffee Lake Core i5-8300H işlemcisi ve GTX 1050 Tİ 4GB ekran kartı" bulunmakta. Buna ek olarak yine MONSTER'ın bir diğer modelinde ise (ABRA A5 V13.2) " Intel Coffee Lake Core i7-8750H işlemci ve GTX 1050 4GB ekran kartı" vardır. Yani birinde işlemci daha iyiyken diğerinde ise ekran kartı daha iyidir. Abi sana soracağım sorulardan bir tanesi de direkt olarak bu konuyla ilgili. Her iki modelinde fiyatı şu an 5200 TL. Ben daha önceden de belirttiğim gibi işlemci kas gücünü pek kullanmayacağım ama yine de burada hangi bileşenin güçlü olduğu modeli alırsam (kullanım amacımdan bağımsız) daha karlı bir iş yapmış olurum? Yani ben mesela 3 sene sonra hangi bileşen keşke daha  güncel ve güçlü olsaydı derim bu 2 seçenek bağlamında? Çünkü ben bu makinede oyun oynasam bile grafik hastalığım olmayacak açıkçası. 4 veya 5 sene boyunca minimum 30 fps'de ve 1080p'de medium-high arası oynasam yeter. Yani aynı parayı ödeyeceğim ama hangi bileşen diğerinden daha kıymetli, hangisine ödenecek para daha akıllıca bu konuda kararsız kaldım açıkçası. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

       Bir de yine MONSTER'ın en ucuz bir makinesi var (ABRA A5 V13.1.1). Onda da "İ5-8300H işlemci ve GTX 1050 4GB" ekran kartı var. Fiyatı ise 4700 TL. Yoksa gidip direkt bunu almak mı mantıklı? Dediğim gibi 4 veya 5 sene 1080p medium grafiklerde 30 fps oyun açsa yeter. Bunu karşılayabilir mi acaba? Yoksa o Fazladan vereceğim 500 TL'ye bileşenlerden bir tanesini güçlendirmek akıllıca olur mu? Çünkü makineyi uzun vadeli kullanmayı planlıyorum.

       Abi eğer böyle bir bilgisayar almazsam da gidip ultrabook almayı düşünüyorum. Linkini attığım (ASUS S510UN-BR128) modelde "İ5-8250U işlemci ve MX150 2GB" ekran kartı var. Senin MX150 ile ilgili videonu da izledim açıkçası ama oyun performansı olarak 1080p'de en azından güncel oyunlarda medium ayarlarda bile 30 fps altına düştüğünü gördüm. 2 sene sonra herhalde doğru düzgün grafiklerde oyun oynamak biraz hayal olur. Ayrıca U serisi bir işlemcisi olması da (her ne kadar pek kas gücünü kullanmayacak olsam da) beni düşündürüyor. Bu yüzden biraz soğudum ultrabook konseptinden ve ultrabook kasasına sahip olmayıp içeriği ultrabook olan kalas makinelerden. Ama gerçek bir ultrabook'un da kendince avantajları var tabi. Attığım model hem hafif, hem pili uzun gidiyor, hem konseptine göre hem de güncel dolar kuruna göre ucuz. Ama her şeyi kenara bıraktığımda, oyun performansından da bayağı feragat ettiğimde bu sefer ekranının full hd olmaması düşündürüyor. Yıl artık nerdeyse 2019 oldu. Full hd ekranı olmayan bir bilgisayarı 4000 TL'ye almak ne kadar doğru olur bayağı kararsız kaldım. Bu konuda senin görüşünü merak ediyorum açıkçası. Bir de ASUS'un bu modeli iyi midir?

       Yani abi kısacası 4000 TL'ye kullanım senaryoma bağlı olarak ya bir ultrabook alacağım, ya da 4700 veya 5200 TL'ye (yukarda belirttiğim üzere donanım farkları var) gidip bir MONSTER alacağım. Bu arada MONSTER alma şu markanın şu modelini al dersen ona da bakarım. Biliyorum birbirleriyle alakasız iki konsept arasında kalmak saçmalık gibi gelebilir belki sana. Ama ben fiyat odaklı düşünüyorum. Bana hangisi hangi fiyatta ne sunuyor ona baktım açıkçası. 700 tl daha fazla verdiğimle bahsini yaptığım ASUS arasında gece ile gündüz kadar fark var.

      Abi kusura bakma, derdimi güzelce ve eksiksiz anlatabilmek adına çok uzun tuttum bu kısmı. Vereceğin cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Alım kararı kategorisinde k-hakan (110 puan)
mesutcevik düzenledi

1 cevap

2 beğenilme 0 beğenilmeme
Merhaba,

Belirttiğin amaca en uygun GPU 1050Tİ olacaktır. Belirttiğin Monster modelinde işlemci ve 1050Ti uyum çalışır.

Fakat ürünlerin kasa kaliteleri, sorun yaşarsan servis nasıl olur, alır almaz bir yeri eskir mi eskimez mi ne ASUS ne de Monster özelinde bir şey demem zor.

Gidip her model gör tart ve içine sineni al derim.
mesutcevik (122k puan)
Mesut abi, sorduğum bu uzun ve sıkıcı soruya vakit ayırıp cevap verdiğin için çok teşekkür ederim. Senin için de uygunsa sana oldukça kısa iki tane daha soru sormak isterim.
          Abi bahsettiğim ASUS bilgisayarın ekran çözünürlüğü "1366 x 768". Sence 15.6 inch bir ekran için Full HD olması ciddi bir farklılık yaratır mı? Günümüzde 768p ekran çözünürlüğüne sahip bir bilgisayar almak hata olacak mıdır bunu merak ediyorum?
          Abi son sorum ise; ana soruda bahsettiğim 4700 TL'ye GTX 1050'ye sahip en ucuz olan bir Abra modeli var. GTX 1050 Ti olan versiyon ise 5200 TL. Sence 1050 ile 1050 Tİ arasındaki performans farkı hem günümüz hem de ileriye dönük düşünüldüğünde satın alırken ödenmesi gereken bir fark mıdır? Sen bana 1050 Tİ önermişsin onu anladım fakat benim buradaki sorum fiyat olarak aradaki farkı eder mi ile ilgili lütfen yanlış anlama.
          Abi sana tekrar teşekkür eder, iyi günler dilerim.

İlgili sorular

2 cevap 221 gösterim
221 gösterim 5 Eylül 2017 Alım kararı kategorisinde erdibaba (100 puan) sordu
2 cevap 440 gösterim
1 cevap 718 gösterim
718 gösterim 19 Kasım 2018 Alım kararı kategorisinde tolgalation (100 puan) sordu
1 cevap 203 gösterim
1 cevap 920 gösterim
920 gösterim 20 Ekim 2018 Alım kararı kategorisinde can_orhan (140 puan) sordu
...