Hoşgeldiniz, Mesut Çevik ile Soru-Cevap sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Kategoriler

262 gösterim

Merhaba Mesut Bey,

Kablonet kullanıcısı olduğunuzu söylemiştiniz. Ben de uzun zamandır bir kablonet kullanıcısıyım. Eylül ayında eski taahhütüm bitti ve arayıp aynı hızda 75 GB AKN'li paketim yerine Hepsi Bir Arada Kampanyası adı altında biraz daha yüksek bir fiyata 150 GB Kotalı bir paket önerdiler. Nedense biraz acele bir kararla kabul ettim. Sonrasında araştırınca fark ettim aynı kota ve hızların daha ucuza olduğu 100 Güldüren kampanya varmış ve AKN'li paketleri de daha uygun. Aslında iki sorum var. Birincisi cayma bedeli ödemeden bir kampanyadan diğerine geçiş yapabiliyor muyuz bu konuda bir bilginiz var mı? İkincisi ise taahütlü AKN'li paket kullanıcılarını yeni yılda nasıl bir senaryo bekliyor. Bir çok yerde araştırdım Türksat Kablo bu konuda şu an için müşteriye bir bilgi vermiyor. Belki sizin bu konuda daha kapsamlı bir bilginiz vardır. Bu sorunun cevabına göre çok geç olmadan 100 Güldüren Kampanyanın AKN'li paketine geçmeyi düşüneceğim. Tabi mümkünse :) Biraz uzun bir soru oldu kusura bakmayın şimdiden teşekkürler.

kapalı
Genel kategorisinde lvcnkhy (140 puan)

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
 
En İyi Cevap

Merhaba,

Beni de arayıp ayak üstü geçiş yaptırdılar. Kablonet'in sınırsız paketleri çok pahalı. Telefonda kabul ettikten sonra bildiğim kadarıyla sadece üst paketlere geçişte yardımcı oluyorlar. Daha az ödeyeceğiniz paketlere geçemiyorsunuz.

Fakat tüketici hakları kanunu gereği 2 senelik taahhütlü her sözleşmeyi anında iptal ettirebilirsiniz. 1 senenin üzerinde taahhütlü sözleşme yapmak kanuna aykırı

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Başkanı Aydın Ağaoğlu, bir buçuk yıldır yürürlükte olan 6502 sayılı kanunun 52'inci maddesine göre 12 ayın üzerinde taahhütlü satışların yasak olduğunu belirterek, bu sürenin üzerindeki taahhütlü satışlarda tüketicilerin vazgeçmesi durumunda ceza ödemeden cayma hakkı bulunduğunu kaydetti. 

Ağaoğlu, başta telekom olmak üzere, elektrik, doğalgaz ve diğer sektörlerde 24 ve 36 ay gibi sürelerde taahhütlü satış seçenekleri bulunduğunu aktararak, “Uzun süreli vadelerde alınan hizmet biraz daha düşük fiyatlı oluyor. Hem de firmalar tüketiciyi uzun süre elde tutmaya çalışıyor. Ancak ayrılmak istediğinizde ise size zorluk çıkartıp ceza parası ve önceki indirimleri ödemenizi istiyorlar. Sözleşme imzalanmış olsa da bu isteklerinin yasal dayanağı yok” dedi. 

'Ceza bedeli yasak' 
Tüketicilerin 12 ayın üzerindeki taahhütlerde istediği an ceza bedeli ödemeden vazgeçebileceğinin altını çizen Ağaoğlu, son dönemde uzun vadeli taahhütler konusunda tüketici hakem heyetlerine gelen şikayetlerde artış olduğunu, ancak tüketicilerin çoğunun bu konudaki haklarının farkında olmadığını ifade etti. 

Aydın Ağaoğlu, kullanıcıların adres değişikliklerinde de abonelikleriyle ilgili sorunlar yaşayabildiklerine de değinerek, “Abonenin taşındığı adreste o firmanın altyapısı bulunmayabiliyor. Ancak firmalar bu durumda bile sistemden çıkmak isteyenden ceza ücreti talep ediyor. Oysa bu yasal değil. Bunun da çok mağduru var. Bu konularda tüketici hakkını arayabilir. Ayrıca tüketiciler kendilerinden kaynaklı nedenlerle de aboneliklerini sona erdirmek isteyebilir. BTK'nın yönetmeliğine madde eklettik. Abonelerin taahhütten kendilerinden kaynaklanan nedenlerle caymaları halinde taahhüt sonuna kadar ödemeleri gereken fatura toplamı ile o ana kadar aldıkları indirim toplamından hangisi tüketici lehineyse o bedel talep edilebiliyor” diye konuştu. 

İstediği zaman fesih hakkı var 
6502 sayılı kanunun abonelik sözleşmeleriyle ilgili 52'inci maddesi ise şöyle: 
“..... Tüketici, belirsiz süreli veya süresiz bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir. Süresi bir yıldan az olan belirli süreli abonelik sözleşmesinde satıcı veya sağlayıcı tarafından sözleşme şartlarında değişiklik yapılması hâlinde de tüketici sözleşmeyi feshedebilir. Fesih bildiriminin kâğıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshi için sözleşmenin tesis edilmesini sağlayan yöntemden daha ağır şartlar içeren bir yöntem belirleyemez....” 

'Kanun net, şikâyet edin' 
Aydın Ağaoğlu, verdiği taahhütten vazgeçenlerin firmanın gönderdiği haksız cezalarla ilgili yapması gerekenleri ise şöyle aktardı: 
“ - Uzun süreli aboneliklerde tüketici birinci ya da 13'üncü ayda aboneliğini bitirmek isterse herhangi bir ceza ödemek zorunda değil. Gelen cezanın iptali için tüketici hakem heyetine başvurabilir. 
- Bunun dışında yasaya aykırı bu uygulamadan dolayı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) şikayette bulunabilir. 
tuketici@gtb.gov.tr ve tuketici@btk.gov.tr adreslerine mail atılabilir. 
- Burada dikkat edilmesi gereken konu aboneliğin başlangıç tarihinin 28 Mayıs 2014'den sonra başlamış olması. Çünkü yasa bu tarihte yürürlüğe girdi. 
- Kanun net ve açık. Firmalar 12 aydan uzun taahhüt veremez.” 

'Esaret gibi görülmemeli' 
Türkiye'de çoğu hizmetin uzun vadeli aboneliklerle alındığına da işaret eden Aydın Ağaoğlu, şu bilgileri verdi: “Hizmetlerin yüzde 70'i uzun vadeli taahhütle alınıyor. Türkiye'de 72 milyon cep telefonu, 45 milyon internet, 13 milyon sabit telefon, 7.5 milyon uydu abonesi var. Çoğu elektronik haberleşmede. Ürün ve hizmetleri de biraz daha makul fiyata alabilmek için taahhüte giriyoruz. Çünkü daha indirimli oluyor. Ama bu tüketicinin esareti anlamına gelmiyor. Bundan vazgeçme hakkı var.” 

mesutcevik (111k puan)
lvcnkhy seçti

İlgili sorular

1 cevap 94 gösterim
1 cevap 111 gösterim
1 cevap 93 gösterim
93 gösterim 21 Şubat 2017 Genel kategorisinde fatih-yildiz (130 puan) sordu
1 cevap 46 gösterim
46 gösterim 3 Aralık 2018 Genel kategorisinde metehan (100 puan) sordu
1 cevap 198 gösterim
198 gösterim 11 Şubat 2019 Genel kategorisinde satukbugra (190 puan) sordu
...