Hoşgeldiniz, Mesut Çevik ile Soru-Cevap sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
18 gösterim
Merhaba,
Bilgisayarımda tek bir hdd var iken win 8 kullanıyordum. SSD satın aldıktan sonra içine win10 kurma kararı aldım. İlk kuruş şeklimde hdd'yi çıkartıp ssd'ye win 10 kurulumunu yaptıktan sonra 2 sürücüyü aynı anda bağladım. Ve sistemler arasındaki geçişi F11 boot kısayolu ile yapıyordum.

Win10 u kullanmaya başladıktan sonra garip bir şey ile karşılaştım. Win10 u kapatıp win8 i açıktan sonra işletim sistemi başlangıçta tarama yapıyordu. bazen hdd nin kendi bölümlerini (c,d) bazende ssd nin kendi bölümlerini (sistem ve ayrılmış ön bellek kısmı). Ardından aynı şeyi 8'i kapatıp 10'u açtığımda da yaşamaya başladım.

Bu iş böyle yürümez deyip tekrar format attım. Fakat bu sefer 2 sürücü aynı anda takılıyken attım formatı. Yine aynı şekilde hdd'de 8 varken ssd'ye 10 u kurdum. Bu seferde 2 sistem her açılışta kendisini onarmaya başladı. Win8 onarması bitmek bilmiyor ve iptal edilemiyor.

Son çare olarak aklıma gelen tek şey win8 üzerinden diğer sürücüye 10'u kurmak. Upgrade etmeden kurulum yapmak mümkün fakat bu yöntemle kurunca başlangıçta 10 mu 8 lemi boot edeceksin şeklinde windows 10 un boot ekranı geliyor. Bunu görmek istemediğimden dolayı bu yöntemi kullanmak istemedim.

Partitionların içini biraz inceledikten sonra bir şey dikkatimi çekti; bootsqm.dat doyası her diğer sisteme geçişimde siliniyor ve tekrar sistemi açılışta veya onardığında baştan oluşturuluyor. Bununla bir ilgilisi olabilir mi emin değilim..

Yardımınız için teşekkür ederim. İyi günler.
Genel kategorisinde sphenix (110 puan)
mesutcevik düzenledi

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
Merhaba,

Yeni nesil anakartlarda UEFI boot özelliği vardır. Bu işletim sisteminin BIOS üzerindeki başlangıç ayarlarını kontrol etmesine izin verir. Windows 10 ve Windows 8, her açılışlarında kendilerini bios üzerinde ana işletim sistemi gösterdikleri ve bu dizilim her farklı işletim sistemine geçişte bozulduğu için onarma işlemini görüyor olabilirsiniz.

2 işletim sistemini aynı anda kullanmak için en iyi yol, disklerin ikisi de takılıyken Windows 8 üzerinden Windows 10 kurulumu başlatmak olacaktır.
mesutcevik (76.7k puan)

İlgili sorular

1 cevap 35 gösterim
35 gösterim 8 Temmuz 2018 Genel kategorisinde supermix (2.2k puan) sordu
1 cevap 32 gösterim
1 cevap 63 gösterim
63 gösterim 10 Mart 2017 Genel kategorisinde fatihbjk90 (330 puan) sordu
0 cevap 50 gösterim
50 gösterim 3 Ağustos 2018 Genel kategorisinde yasin_erdogan (100 puan) sordu
1 cevap 42 gösterim
42 gösterim 15 Mart Genel kategorisinde minikgergedan (100 puan) sordu
...