Hoşgeldiniz, Mesut Çevik ile Soru-Cevap sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
22 gösterim
Mesut Bey merhabalar. i7 6700k işlemci kullanıyorum ve yaklaşık 1 ay önce intel utility programı üzerinden işlemcime overclock yapmaya çalışırken kasadan bir yanık kokusu geldi ve işlemciyi yaktığımı sanıp korktum. Sonra oyunlarda test etmeye başladığımda performansta bir eksiklik görmedim , oyunları sorunsuz oynuyordum. Fakat dün bir siteden öğrendiğim bir bilgi ile %localappdata% klasörü içindeki Temp dosyasının içini komple silip performasımı arttırmaya çalıştım. Bu işlemi yaptıktan sonra işlemcimde bayağı bir düşüş yaşadım. Bu yanık kokusu nereden geldi sistemimdeki sorun nerede tam bilmiyorum ama işlemci kaynaklı olduğunu düşünüyorum. MSI Afterburner ile oyunlarda işlemci kullanımının çok sık %100lere geldiğini görüyorum. Kasamdaki sorunu tespit edebileceğim bir program var mı ? Ve yanlışlıkla bir işlemci dosyası sildiysem bunu tekrar nasıl geri yükleyebilirim ?
Donanım sorunları kategorisinde evrim (550 puan)

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
Merhaba,

Eğer yanık kokusu geldiyse bu anakart, işlemci veya güç kaynağından gelmiş olabilir. Hız aşırtma esnasında bir şeyleri yakmak zordur ama sanırım voltaja çok yüklendiniz ve böyle bir durum başınıza geldi.

Fakat bir şey yansa sorun o anda ortaya çıkardı. 1 ay beklemezdi diye düşünüyorum.

Anladığım kadarıyla yaşanan problem dosyaları sildikten sonra ortaya çıkmış. Donanım konusunda şüphelenmeden önce Windows'u baştan kurup performansı gözlemleyin. Baktınız düzelmedi bir teknik servise götürerek sorunun hangi parçadan kaynaklandığını anlamaya çalışın.
mesutcevik (82.1k puan)
Abi voltaj ile hiç oynamadım sadece ghz ile oynadım ve onu da 3 tık yükseltmişimdir öyle çok fazla yükseltmedim. Ona rağmen yanık kokusu geldi ve nereden geldiğini de anlamadım açıkçası. En kısa zamanda PCye format atıp tekrardan oyun testi yapacağım. Yardımın için saol :)

İlgili sorular

0 cevap 10 gösterim
1 cevap 25 gösterim
1 cevap 35 gösterim
1 cevap 119 gösterim
1 cevap 18 gösterim
...