Merhaba,

Burada sorduğunuz soruları hemen değil fakat zaman bulduğum ilk anda cevaplıyorum. Burası açık bir platform ve diğer üyeler de sorularınıza cevap verebilirler. Benim tarafımdan verilen cevaplarda, cevap veren kısmında ismimi ve resmimi görebilirsiniz.

Uzmanı olmadığım ya da emin olmadığım konularda cevap vermiyor ve bunu belirtiyorum. Size cevap veren diğer üyelerin de konu hakkında uzman olmayabileceklerini unutmayın.

Hoşgeldiniz, Mesut Çevik ile Soru-Cevap sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Kategoriler

437 gösterim
Merhabalar Mesut Bey. Emin olmamakla birlikte evinizde Kablonet kullandığınız aklımda kalmış. Kablonet'in modemlerinin sıkıntılı ve kalitesiz olduğu çok tartışılıyor.

Ben de birkaç gün öncesine kadar Netmaster CBW-383Z4 modemimi ASUS DSL-N12U ile birlikte kullanıyordum. Eve sinyali ASUS router dağıtıyordu, odamdaki bilgisayardan ise Xiaomi WIFI Amplifier 2 ile internete bağlanıyordum.

Böylelikle evin her yerinde hızlı bir şekilde internete bağlanabiliyor, bilgisayardan da 25mbps tarife ile saniyede 2.7-3.1 MB arası bir indirme yapabiliyordum. Ancak yaklaşık 5 gün önce internet bir anda yarı yarıya yavaşladı.

Hız 10mbps'nin altına düştü, oyunlardaki gecikmem 200'leri gördü. Daha sonra Kablonet!ten gelen arkadaşın kontrolleri üzerine ASUS router'ı söktüğümde telefonumla modemin yanında yaptığım hız testinde 20mbps'leri gördüğünü fark ettim. Şu an Netmaster CBW-383Z4 modemini kullanıyorum ancak hiç memnun değilim.

Ara sıra internette gezerken cihaz farketmeksizin sanki internet gidiyor, kullandığım cihazın kablosuzunu kapatıp açınca geliyor. Hız yavaş, ayrıca bahsettiğim Xiaomi WIFI Amplifier ile de gayet sorunlu bir şekilde çalışıyor.

Şöyle de bir durum var ki, Hem router ile hem routersız şu an yaptığım indirmeler hep inişli çıkışlı ve 2MB/sn üstünü göremiyor. zaman zaman 200-300kb'lara düşüyor. Bu sorunun da aldığım günden beri bana yaşattığı abuk subuk problemlerle canımı bir hayli sıkmış olan ASUS DSL-N14 wifi adaptörden kaynaklandığını düşünmeye başladım. Hangi cihazım tam olarak bozuk bilemiyorum.

ASUS router'ım mı, wifi adaptörüm mü, yoksa Kablonet'in sağladığı internet mi sıkıntılı emin değilim. Çözüm olarak da  5ghz ve 802.11ac destekli bir router ile yine 802.11ac destekli bilgisayarım için bir wifi adaptör almaya karar verdim. Router olarak Xiaomi Mi 3G aklıma yattı gibi fiyatı da iyi geldi, ancak wifi adaptörü için aklımda bir fikir yok.

Sizce yeni cihazlar kullanmam bu sorunu çözer mi? yaklaşık 350₺ masraf 2.4ghz ve b/g/n'den 5ghz ve ac'ye geçişe değer mi ve fark hissedilir mi? Son olarak da (belki de baştan sormalıydım) Netmaster CBW-383Z4 router ile 5ghz ve 802.11ac kullanmaya kalksam bir engel teşkil eder mi?

Kablodan interneti iletmek dışında bir görevi olmayacağından sıkıntı olmamalı diye düşünüyorum ancak yine de emin olmak isterim.
kapalı
Genel kategorisinde satukbugra (190 puan)
satukbugra kapalı

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
 
En İyi Cevap
Merhaba,

Yeni bir şey almadan önce sorunun neden kaynaklandığını anlamakta yarar var.

Test için en basit kurulumu yapın, sadece kablonet modemi olsun ve kablosuz olarak cep telefonundan bağlanıp test gerçekleştirin.

Hızlar iyiyse bir de PC ile bağlanıp testi yapın ve sonuç değişmez ise bu sefer ASUS routerı sisteme bağlayıp Kablonet'i Bridge moda alıp, ASUS routera önce cep telefonu sonra PC ile bağlanıp testleri gerçekleştirin.

Her şey iyiyken ASUS router devreye girdiği anda işler kötüleşiyorsa sorun ASUS routerda diyebiliriz.

Fakat hiç bir şey değişmiyorsa sisteme diğer bileşenleri de teker teker ekleyerek testi yapmalı ve sorunun nereden kaynaklandığını anlayıp bu şekilde alım kararı vermelisiniz.

PC'ye alacağınız yönlendirici 802.11 AC 5GHz desteği içersin ve sürücüleri Windows 10 tarafında sorunsuz çalışsın başka bir şeye gerek yok :) Kesenize en uygun modeli seçin derim.
mesutcevik (122k puan)
satukbugra seçti
Cevabınız için çok teşekkür ederim. PC için alcağım adaptörün markası TP Link, Asus vb. olmalı mı? Dark'ın 1200mbps AC adaptörü 80₺ civarı iken diğer markalarda 150₺ üstüne çıkmam gerekiyor. Ayrıca 1200mbps ile 600mbps fark eder mi? TP Link Archer T2U modeli diğerlerine göre uygun ancak 600mbps ve USB 2.0.
Markadan çok adaptör üzerinde kullanılan yonga önemli. Yongayı açıkça konuşmayan üreticilerde ilerde sürücü sorunu yaşayabilirsiniz. Bu tip ürünlerde dikkat edilmesi gereken şey eğer Windows ek sürücü kurmadan cihazı tanıyorsa ileride sorun yaşama olasılığınız az olur, yanında sürücü geliyorsa mutlaka içindeki WiFi yongasını kim üretiyor öğrenmeye çalışın. Bilindik bir firma değilse almayın.
Teşekkür ederim.

İlgili sorular

2 cevap 355 gösterim
355 gösterim 27 Eylül 2018 Cep telefonu genel kategorisinde huseyin_deli (530 puan) sordu
1 cevap 276 gösterim
276 gösterim 28 Kasım 2018 Genel kategorisinde lvcnkhy (140 puan) sordu
1 cevap 101 gösterim
1 cevap 144 gösterim
...