Merhaba,

Burada sorduğunuz soruları hemen değil fakat zaman bulduğum ilk anda cevaplıyorum. Burası açık bir platform ve diğer üyeler de sorularınıza cevap verebilirler. Benim tarafımdan verilen cevaplarda, cevap veren kısmında ismimi ve resmimi görebilirsiniz.

Uzmanı olmadığım ya da emin olmadığım konularda cevap vermiyor ve bunu belirtiyorum. Size cevap veren diğer üyelerin de konu hakkında uzman olmayabileceklerini unutmayın.

Hoşgeldiniz, Mesut Çevik ile Soru-Cevap sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
127 gösterim
Merhabalar olsun efendim, benim laptopumda 2 tane ekran kartı var ama ben bir arkadaşın yorumu sonrası bir şey fark etdim ki laptop onlardan yalnız birini dahili intelin hd graphics kartını kullanlyor buda pek performanslı bir sonuç vermiyor. youtube olsun forumlar olsun çok yerde çözüm yolu aradım fakat çoğu kişi böyle bir şeyin farkında deyil biraz anlayanlarında söyledikleri çözüm yolları zaman kaybından başka bir şey deyil. son olarak yıllardır sizi izleyen bir olarak aklıma siz geldiniz belki böyle bir şeyler karşılaşdınız ve ya iyi bir çözüm yolu biliyorsunuzdur. Yardım ede bilirseniz mutlu olurum.

Bahtiyar Hasanov, Bakü.
Donanım sorunları kategorisinde bahtiyar (100 puan)
bahtiyar yeniden etikenlendirildi

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Merhaba,

Yeni nesil dizüstülerin hepsinde enerji tasarrufu için Windows altında veya prize takılı değilse dahili ekran kartı devreye girer. Bu enerji verimliliğini arttıran, ısınmayı azaltan bir çözümdür.

Siz hangi uygulamada harici karta ihtiyaç duyuyorsunuz da sadece dahili ekran kartı çalışıyor? Detay verebilir misiniz.
mesutcevik (122k puan)
Notebook: Dell İnspiron N5110
Dahili ekran kartı:İntel R HD Graphics
İkinci ekran kartı: AMD Radeon HD 7400M Series
Dahili ekran kartının ilk sorunu Directx 11 taleb eden uygulamalarda ortaya çıkıyor ki, farklı hatalar alıyoruz.
Mesela en basitinden örnek verecek olursak Pubg Lite ve benzeri oyunları kurmayı denediğimizde en sonda aldığımız hata Directx hatası oluyor. Araştırıyoruz, ediyoruz AMDnin ekran kartında sorun yok, Directx 11 desteklediğini görüyoruz ortaya soru çıkıyor peki neden çalışamıyor şu benzeri programlar?
Biraz araştırdığımızda garip bir sorunla karşılaştık bilgisayar ne olursa olsun AMD ekran kartına geçiş yapmıyor. Tüm driverlar güncel, sistem güncel hiç bir sıkıntı yok ama bilgisayar hayla dahili ekran kartını kullanmak da ısrarlı. Durum tek benim yaşadığım bir durumda değil çoğu kişi durumun farkında değil ama onlarda aynı durumu yaşıyor. Bazı forum ve kaynaklarda buna çözüm yolu olarak gösterilen uygulama falanda işe yarayacak çözüm yolu değil maalesef. Bios üzerinden işlem yapmalı olduğumuzu söyleyen bazı kişiler ise her sistemde kullana bileceğinize Garanti vermiyor. Durum bu şekilde görüşlerinizi bekliyorum...

İlgili sorular

2 cevap 237 gösterim
237 gösterim 7 Nisan 2020 Donanım sorunları kategorisinde tugay (100 puan) sordu
1 cevap 88 gösterim
1 cevap 132 gösterim
132 gösterim 18 Mayıs 2020 Alım kararı kategorisinde thewazz (100 puan) sordu
1 cevap 116 gösterim
116 gösterim 24 Ağustos 2020 Alım kararı kategorisinde sezer (100 puan) sordu
1 cevap 76 gösterim
76 gösterim 18 Aralık 2019 Alım kararı kategorisinde josepj (110 puan) sordu
...