Merhaba,

Burada sorduğunuz soruları hemen değil fakat zaman bulduğum ilk anda cevaplıyorum. Burası açık bir platform ve diğer üyeler de sorularınıza cevap verebilirler. Benim tarafımdan verilen cevaplarda, cevap veren kısmında ismimi ve resmimi görebilirsiniz.

Uzmanı olmadığım ya da emin olmadığım konularda cevap vermiyor ve bunu belirtiyorum. Size cevap veren diğer üyelerin de konu hakkında uzman olmayabileceklerini unutmayın.

Hoşgeldiniz, Mesut Çevik ile Soru-Cevap sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
55 gösterim
Merhaba,

Su an donanimhaberde bir tastisma donuyor ps5 konusunda. Bazi arkadaslar UE5 demosunda cok etkilenmisler ve bu texture kalitesini ve polygon sayisini ps5'in ssd hizina bagliyor. Bana bu cok mantiksiz geldi cunku bu dedikleri tamamen gpu ve ram arasindaki iliskiden kaynaklanmiyor mu? Sizce ps5 in hizli ssd'si grafigi etkiler mi cunku forumdaki bazi arkadaslar UE5 demosunun sadece ps5'deki ssd ile calisabilecegine inanmis durumda Xbox series X'in daha guclu olmasina ragmen. Sizin yorumunuzu merak ettim. Cevaplarsaniz cok sevinirim.
Alım kararı kategorisinde kemalis (100 puan)
kemalis yeniden gösterildi

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
Merhaba Kemal,

Demodaki görüntüler 8K çözünürlükteki görüntülerdir. Dedigin gibi bunlar GPU ve diger birimler tarafından işleniyor fakat o görüntülerdeki dokuları oyunun dosyalarından çektigi için ve 8K çözünürlükteki dokunun boyutları çok yüksek oldugu için bunları anında işleyip görüntü vermesi için o doku verilerini çok hızlı bir biçimde oynatması gerekiyor.

Şu an PS4'ün veya Xbox One'de uzun bekleme ekranları sonrasında biz oyuna ulaşabiliyoruz. Çünkü içinde barındırdıkları HDD'ler yüzünden veri aktarım hızı yavaş oluyor. o yükleme ekranlarında ekrandaki gördügümüz grafiklerin dokuları ön belleklere alınıyor. Oyunlarda ise bunun optimizasyonu önemli. optimizasyonu kötü bir oyun sürekli veri çekiyor ve sizi olur olmadık yerlerde yükleme ekranlarına hatta daha önce bir çogumuzun karşılaştıgı gibi oyundaki grafiklerin suluboya yada hiç olmamasını görmüşüzdür.

Kısacası SSD Grafiklerdeki dokuyu hızlı aktarabildigi için tabi ki etkiler. O demo normal bir HDD üzerinden oynatılsa idi sanırsam 5-10 fps bile zor görünürdü.
kaminotetr (4k puan)

İlgili sorular

0 cevap 182 gösterim
182 gösterim 5 Eylül 2020 Alım kararı kategorisinde fenerlove66 (100 puan) sordu
1 cevap 29 gösterim
1 cevap 39 gösterim
39 gösterim 23 Mayıs 2020 Oyunlar kategorisinde alidemir (100 puan) sordu
1 cevap 237 gösterim
237 gösterim 5 Mayıs 2020 Donanım sorunları kategorisinde fath (100 puan) sordu
...