Hoşgeldiniz, Mesut Çevik ile Soru-Cevap sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
607 gösterim

 Hocam benim bir sorum olacak. Şimdi benim bilgisayarım eski. Yani 5 senelik bir bilgisayar. Ben mühendisim ve çizim programları kullanıyorum. Yeni bir laptop alacak durumda ne yazık ki şimdilik değilim. O yüzden bilgisayarı biraz toplamak adına laptobuma ssd takacağım. Üzerinde zaten 32gb lık samsung msata ssd var ama üzerine windows 10 kurulmadı. Alan az geliyor diye hata vermişti. O yüzden bir msata ssd almak gibi düşüncem var. Tabi 250 gb civarında birşey bakacağım çünkü hem windows kurabileyim hem de çizim programları ve office programlarını. Ekran kartım gtx660m , i7 serisi bir işlemcimde var 8 gb rame sahip lenovo y580 model dizüstüm. Evet kötü bir bilgisayar şu devir için ama işte ekonomi belli dolar uçunca yeni bir bilgisayar almak zorlaştı. 
 Şimdi hocam ben msata ssd alsam ileride yeni bir laptoba geçince sorun yaşar mıyım sanırım yeni laptoplar m2 sata girişi varmış. Bu ikisini birbirini çevirmede problem oluyor mu. Yoksa siz msata alma normal 2.5 inc ssd mı al dersiniz ne yapayım kafam karıştı. Bazı çeviriciler gördüm amazonda gerek msatayı m2 sata yapan, gerekse msatayı normal 2.5 inc yapan ama onlarında verimleri konusunda şüphem var verim kaybı yaşanır mı diye. Bu işte sizden akıl danışmak istiyorum o yüzden nasıl bir yol izleyeyim. 
 Bİrde hocam normal ssd ler ara ara indirime giriyor ama msatalarda pek denk gelmedim sizin aklınızda var mı şu msatayı takip et o indirime girer dediğiniz. Bütçem 250 gb için 250 civarı maksimum hocam. 
 Şimdiden çok teşekkür ederim çok soru sorduğumu biliyorum sen benim kusuruma bakma olur mu hocam rahatsız ettim. İyi günler dilerim :) 

Alım kararı kategorisinde yekta_husunbeyi (100 puan)

2 Cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
Merhaba. Mesut abi şu sıralar yurt dışında ve pek fazla vakti yok anlaşılan işinizde acil yardımcı olamaya çalışayım.

Bence kesinlikle ileride kullanabilmek için normal SSD almanızı öneririm. Çevirici vs uğraşmaya değmez
aziz-emre-ozturk (490 puan)
Size de teşekkür ederim hocam. Tüm bu yorumları dikkate alıp normal sata ssd aldım
1 beğenilme 0 beğenilmeme
Merhaba,

M2 Sata, MSata'dan daha küçük yani MSata alıp onu M2Sata portuna takmak mümkün değil. M2Sata alıp dönüştürücü ile standart Sata portuna takabilirsin fakat verimlilik ne olur sonrasında sorun olur mu bir şey demek zor zira bu dönüştürücüleri daha önce denemedim.

Şu anda en garanti çözüm standart SATA SSD almak gibi duruyor.
mesutcevik (87k puan)
Hocam cevabın için çok teşekkür ederim. Evet m2 yi msata yapabiliyormuşuz ama tersi olmuyormuş.o yüzden dediğiniz gibi en garanti yola gidip 850 evo sata ssd aldım. Forumdan az kullanılmış. En azından bu beni biraz götürür

İlgili sorular

1 cevap 1.5k gösterim
1.5k gösterim 4 Eylül 2017 Alım kararı kategorisinde engindeniz (100 puan) sordu
1 cevap 12 gösterim
1 cevap 77 gösterim
77 gösterim 14 Mart Alım kararı kategorisinde mfurkanakyuz (1.1k puan) sordu
2 cevap 23 gösterim
23 gösterim 5 Temmuz Alım kararı kategorisinde blathenberg (190 puan) sordu
1 cevap 79 gösterim
79 gösterim 19 Kasım 2018 Alım kararı kategorisinde tolgalation (100 puan) sordu
...