Merhaba,

Burada sorduğunuz soruları hemen değil fakat zaman bulduğum ilk anda cevaplıyorum. Burası açık bir platform ve diğer üyeler de sorularınıza cevap verebilirler. Benim tarafımdan verilen cevaplarda, cevap veren kısmında ismimi ve resmimi görebilirsiniz.

Uzmanı olmadığım ya da emin olmadığım konularda cevap vermiyor ve bunu belirtiyorum. Size cevap veren diğer üyelerin de konu hakkında uzman olmayabileceklerini unutmayın.

Hoşgeldiniz, Mesut Çevik ile Soru-Cevap sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
3k gösterim
İyi günler mesut abi. Kolay gelsin.

Android Cihazlar neden bu kadar fazla değer kaybediyor ? Şuanda bir araştırma yaptım ve Galaxy S8 üzerinden 4 ay geçti ve 750 TL değer kaybetmiş. iPhone 7 üzerinden 1 yıl geçecek ve daha 500 TL değer kaybetmiş. (Resmi Samsung ve Apple Garantili Cihazlar)

Android cihazların böylesine değer kaybetmesinin temel sebebi nedir ? Sonucunda bugün S8 çıktığında vereceğim 4.000 TL, 2 yıl sonra güncelleme almayacak ve bir nebzede olsa çöp bir telefon olacak. Apple'a baktığımızda 5s 2013'te çıkmış ve hayla daha iOS güncellemesi alan bir cihaz.

Genel olarak neden bu kadar değer kaybediyor ve neden 2 yıl sonra cihaz güncelleme desteğini kaybediyor ?
Cep telefonu genel kategorisinde serkan-dogan (960 puan)

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
Merhaba,

Bugün 4000-4500TL ödeyerek satın aldığınız S8 ailesi bir telefonda kurup kullanabildiğiniz bütün uygulamaları kurup kullanabileceğiniz yani aynı işletim sistemini kullanan ve donanımsal olarak aşağı yukarı benzer özellikler sunan Xiaomi Mi6, garantisiz olarak 1700-2000TL bandında satılıyor.

Paralel ithalat olsun sorun olmaz derseniz kayıtlı Huawei Mate 9 2200TL civarına satın alınabiliyor. P10 Plus gibi bir telefon da yine yakın fiyatlarda alıcı buluyor.

iOS tarafı ise çok farklı zira telefonda iOS deneyimini yaşamak için tek yol iPhone sahibi olmak. Telefonun kendi içinde bir alternatifi yok. iOS kullanmak istiyorsan gideceksin bir iPhone alacaksın :)

Durum böyle olunca da rekabetten etkilenmiyor. Fiyatı zor düşüyor. Hatta dolar artışında bir çok kişi telefonu aldığı fiyattan daha yüksek değere satabildi.
mesutcevik (122k puan)

İlgili sorular

1 cevap 79 gösterim
79 gösterim 23 Ekim 2018 Cep telefonu genel kategorisinde caglarcb (100 puan) sordu
1 cevap 221 gösterim
3 cevap 195 gösterim
1 cevap 74 gösterim
74 gösterim 4 Mart 2019 Cep telefonu genel kategorisinde minikgergedan (100 puan) sordu
7 cevap 832 gösterim
...