Hoşgeldiniz, Mesut Çevik ile Soru-Cevap sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
81 gösterim
Uzun süredir sistem toplamayı düşünüyordum ve en uygun zamanın kasım ayının sonlarına doğru black friday olduğuna karar verdim.

Monitörümde G-Sync ya da Free-Sync olmasını şart koştum, akıcı ve input lag olmadan oyun oynamak istiyorum. Ancak G-Sync destekleyen monitörlerin fiyatlarının çok yüksek olması beni AMD'ye itti.

Gelmiş geçmiş en düşük fiyatına yakaladığım 196$ free-sync monitörü kaptım. Şimdi geriye Vega56 almak kaldı. Ancak;

- Black-Friday de indirim yakalayabilir miyim?

- Stoklara geldiği gibi kapmalı mıyım? Malum miningciler pusuda yatıyor. Beklersem piyasada bulabilir miyim?

sorularına cevap bulamıyorum. Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler.
Alım kararı kategorisinde crashbone (480 puan)

2 Cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
bence kara cuma konusu bizde pek etkili değil yurt dışından indirimli olması da mantıklı gelmedi sonuçta bu madenciler saolsunlar kara cumadan beterler... 56 ile 64 arasında çok fiyat farkı yoksa 64 al ama 56 da pozisyonuna göre çok güzel kart 1070 den daha iyi bu kartların tek sıkıntısı fazla güç harcıyorlar neyse konu dağıtmayalım bekleme :) al gitsin yüzde 20 indirim bile bulamazsın olsa bile saniyesindde gidecektir :)
gezginttt (410 puan)
Yorum için öncelikle teşekkür ediyorum, zamanınızı ayırıp cevap verdiğiniz teşekkürler.

Biraz benim yazmam gereken biraz da sizin gözünüzden kaçan bir detay var. Aldığım monitörün fiyatını $ (dolar) şeklinde gösteriyor olmam alışverişimi Türkiye dışından alıcağıma işaret.

Siparişimi Amazon aracılığıyla yapmayı planlıyorum. Zira Amazon vergi sınırının değiştirilmesine rağmen, black friday gibi özel bir gün ya da herhangi bir indirim olmaksızın fiyat konusunda rakipsiz olmasının yanı sıra müşteri memnuniyetinde de rakipsiz. Ellerinden gelebilecek her türlü desteği sunuyorlar. Yeri geliyor kendi kusuru olmaksızın üründeki bir kusurun müşterilerini mağdur etmemek uğruna masrafını karşılıyorlar, bunun için bile ayrılmış bütçeleri var.

Bilmiyorum ne kadar takip ediyorsunuz ancak bu kara cumalarda gördüklerinize inanamayacağınız uçuk indirimler yakalayabiliyorsunuz. Buna bir örnek olarak geçen senenin kara cumasında 500gb 850 evo SSD'yi 450tl ye bulabilmiştim.

Yanlış olmasın Mesut Çevik ya da Erdi Özüağ'ın bir videoda AMD'nin stoklar konusunda bir açıklamasının olduğunu, bu açıklamada hem madencilere hem oyunculara yeteri kadar stok olduğunu söylediklerini, söylediğini hatırlıyorum.

Maalesef ki soruma istediğim cevabı alamadım, yine de söyliyeyim tekrar teşekkür ediyorum zaman ayırdığınız için.
hocam size asıl cevabı Mesut bey verecektir ben kendimce yorumda bulundum :) buranın adminlerinden değilim :) ama ben gene de ekran kartında bir mucize beklemiyorum :)
0 beğenilme 0 beğenilmeme
Merhaba,

Vega56, yüksek güç tüketimi dışında Vega56 güzel bir ekran kartı. Bana sorarsan Vega64'den daha başarılı.

İndirim yakalar mısın bilemem ama mining olayı durulacak gibi durmuyor fakat genelde ekran kartları ülkemize hep aşırı yüksek fiyatlarla giriş yapar sonra dengesini yakalardı. Sırf kartı almış olabilmek için bu yüksek fiyatlara katlanılır mı bir şey demek zor.
mesutcevik (115k puan)
Şu an halihazırda amdnin r9 280x modelini kullanıyorum, güç tüketimi konusunda maşallah :D denilebilecek bir kart gerçekten. 250W TDP değeri var.

Sizin yayında da söylediğiniz gibi yüksek FPS değerlerine takıntınız, tahmin ettiğim üzere input laga olan takıntınız yok. Siz daha çok grafikteki detaylarla ilgileniyorsunuz. Şöyle bir ayrıntı vermek istiyorum ortalama 70 fps aldığım bir oyunda ayarları zaman zaman 50lere düşen ve beni gerçekten rahatsız eden fpsi, ayarları "en düşüğe" çekerek 60'ın altına inmemesini sağlayarak mutlu olabiliyorum. 50 fps aslında yeterli bir yenilenme sıklığı ancak 60 hertz sabit (free-sync g-sync teknolojisi olmayan) monitörlerde takılma gözle görülebilir şekilde rahatsız ediyor.

Biraz aç gözlülük gibi olacak, böyle olmasını istemezdim ancak ben sizin Vega56'yı almak için hangi zamanı önerdiğinizi anlayamadım. Söylediklerinizden bu son madencilik olayları, AMD'nin açıklaması ve ülkemizdeki ekran kartı fiyatları birleşince doğru bir zamanlama söylemenin zor olduğunu anlıyorum ve biraz empati yapmaya çalıştığımda kendinizi oluşabilecek olumsuz sonuçların ardından -suçlu- hissedebileceğinizi düşünüyorum. Bu yüzden şunu eklemek istiyorum, kendi hür irademle alışveriş yapıyorum hiçbir şekilde sizin bu şekilde hissetmenizi istemem, varsa aklınızda bir şey bunu gerçekten duymak bu konudaki sizin tecrübelerinizden yararlanmak isterim.

Düzenleme: Siz zaman ayırıp soruma cevap vermişken, teşekkür etmeden bile etmeden sitem etmiş gibi tekrar soru sormuşum, düzenleme gereği duydum. Verdiğiniz cevap için teşekkür ediyorum. Sizi seviyorum <3

İlgili sorular

1 cevap 53 gösterim
1 cevap 239 gösterim
1 cevap 173 gösterim
2 cevap 73 gösterim
73 gösterim 27 Aralık 2017 Alım kararı kategorisinde (100 puan) sordu
1 cevap 89 gösterim
...