Ana Sayfa Ne diyorum ben incelemeler neden zamanında yayınlanmıyor?

incelemeler neden zamanında yayınlanmıyor?

1724
11

Donanimhaber.com’un inceleme zamanlaması ile ilgili eleştirilerdeki artış nedeniyle bir Donanım Sitesi nasıl inceleme yapar inceleme yapacağı ürünleri nasıl sağlar aşama aşama anlatan bir yazının yararlı olacağını düşünüyorum.

2

Donanım Bileşenlerinin Elde Edilmesi

Donanım Siteleri, yaptıkları iş gereği donanım üreticileri ile yakın irtibat halindedirler. Genelde yeni bir donanım piyasaya sürüleceği zaman inceleme örnekleri direkt olarka Donanım Üreticisi tarafından Donanım Sitelerine yollanır.

Yani bu donanımlar yayın kuruluşları tarafından satın alınmazlar. Ya üretici inceleme talep ettiği için ya da yayın kuruluşu donanım talebinde bulunduğu için ürünlerde üreticiden, yayın kuruluşuna doğru bir akış vardır.

İncelemenin Yayına Hazır Hale Getirilmesi

Yollanan test örneklerinin, kategorisine göre incelenip karşılaştırma için yeterli sonuçların elde edilmesi yaklaşık 1 haftalık bir süreçte tamamlanır. Eğer donanımın kendisi veya test sistemi ile ilgili bir sıkıntı yaşanmamış ise yazılı inceleme için ek 1 gün, video içinse ek 2 gün yeterli olmamaktadır.

Lansman tarihinde yayında olacak incelemeler içinse donanım ürünlerinin Lansman tarihinden en az 1 hafta önce yayın kuruluşuna iletilmiş olmaları gerekmektedir.

Peki İncelemeler Neden Gecikiyor?

Eğer yukarıda anlatılan düzende üretici test örneklerini yayın kuruluşuna yollamaz ise Editörler birer Medyum olmadıkları için ellerinde olmayan donanımı test edemez ve yayına hazır bir inceleme yapamazlar.

GTX680 incelemesinde Nvidia bize GTX680’i lansman tarihinden önce ulaştırmadığı için incelemeyi geç yayınladık.

Ivy Bridge konusunda da yine Intel bizlere test örnekleri sağlamadığı için inceleme için gerekli işlemciyi MSI’dan edinmek zorunda kaldık.

İşi Anakart, Ekran Kartı ve Dizüstü üretmek olan MSI, sırf aramızdaki iyi niyet ve kullanıcıları düşünerek kendi anakartlarını test etmek için önceden edindiği Ivy Bridge işlemciyi bizle paylaşıp bu incelemenin yayınlanmasında katkı sağlamıştır.

Telefon Haberleri Neden Daha Fazlalar?

Donanimhaber.com her ne kadar isminde Donanım kelimesi yer alıyor olsa da hiç bir zaman sadece Bilgisayar Donanımlarının yer aldığı bir yayın olmadı. Her zaman öncü teknolojilere yer veren, tarafsız haber ve incelemeler sonunda asıl yorumu kullanıcılarına bırakan bir yayın kuruluşu olduk ve olmaya da devam ediyoruz.

AKıllı cihaz üreticileri (Telefon ve Tablet benzeri) şu sıra donanım üreticilerinden çok daha etkili çalışıp ürünlerini zamanında bize ulaştırmak için resmen zamanla yarışıyorlar. Ek olarak bu yarış yanında bazı rakamları da paylaşırsak neden içerik açısından da akıllı cihazların daha fazla yer aldığını anlayabilirsiniz.

Video izlenme sayıları:

Nvidia GTX 680 Video İnceleme : 27000 İzlenme

MSI Z77A-GD65 Anakart Video İnceleme : 11000 İzlenme

PowerColor HD7970 Video İnceleme : 25000 İzlenme
———————————————————————-
Toplam : 63000 İzlenme

 

HTC One X Genel İnceleme : Tek Başına 60000

HTC One X Fotoğraf ve Video Performansı Video inceleme : 36000 İzlenme

HTC One X Firmware Güncellemesi Video İnceleme : 42000 İzlenme
————————————————————————————–
2 Ek inceleme Toplam : 78000 İzlenme!

HTC One X’in ek incelemelerle birlikte toplam izlenme sayısı 138000!

Evet izlenme rakanlarıyla da görülebileceği gibi tek başına bir telefon 3 popüler donanımdan kat ve kat daha fazla izleniyor ve merak ediliyor. Aynı zamanda üretici firmaların da ürünü bizlere zamanında yetiştirdiği de düşünüldüğünde neden o kısımda bir sıkıntı olmadığı daha rahat görülebilir. Bu Donanimhaber.com olarak sadece telefon ve akullı cihaz inceleyeceğimiz anlamına gelmez fakat ilgiye cevap vermememiz de beklenemez.

Haber ve İnceleme işini 11 yıldır yapıyor ve tarafsızlık adına yeri geldiğinde firmalarla tamamen ilişkiyi kesip kullanıcılar yanında yer almasını iyi biliyoruz. Bu yüzden kimi zaman incelemeler gecikiyor kimi zaman da incelemeler hiç yer almıyor olabilir fakat sizden ricam bir eleştiri yaparken sorunu sadece bizde arayıp iş öğretmek yerine, bu işin üretici ve yayıncı kuruluşun bir arada çalışması sonucunda ortaya çıktığını ve üreticilerin donanım sağlamadıkları sürece editörlerin hiç bir şey yapamayacaklarını da göz önüne alarak eleştirilerde bulunun.

Sevgiler,
Mesut Çevik

 

Sonraki İçerik2012’de iz bırakan telefonlar “En iyisi hangisi?”

11 YORUMLAR

 1. Açıklama İçin Teşekkürler Mesut Abi Şu gereksiz saçma yorum Yapanalrı anlamıyorum sanki ücret veriyorlar düzgün hizmet alamıyorlarmış gibi konuşuyorlar

 2. Abi dogru soyluyorsunda yeni ipad incelemesi hala yok ortalikta, 21 martta yayinlicaz demistin ipad 2 ile karsilastrdgnz videoda ama yok hâlâ 1.5 ay oldu?

  • Mesut abi eminimki bu konuda fazlasiyla durust yeni çikan bir islemcinin teknoloji sitelerinden once chip pcword gibi dergilere gonderildigini unutmamak gerek. Bazı üreticiler türkiyeyi önemsemedigi icin urunlerini cok geç gönderiyor bazen hiç gondermiyor. Donanımhaber’in bu konuda yapabilecegi pek bir sey yok ama yinede ugraşıp msı gibi turkiyeyi onemsiyen ureticiler urunleri gonderiyor. Mobil cihazlarda samsung htc nokia asus acer gibi markalar urunlerini kısa zamanda dh e gonderiyor. Incelemeler neden 1 hafta sonra yayınlanıyor diyorsunuz bir urunun eksigini tam olarak anlayabilmek icin bir zaman gerekiyor. Bu surede urunun tum yonleri degerlendiriyor

 3. Herşey güzelde Sadece Ekrem Çukurca,Erdi Özüağ haber yayınlıyor,arada bir MEsut Çevik ve Knight da katkı sağlıyorda,bence sorun bu editörlerin sayısını bilmiyorum ama etkin editör sayısı az,e doğal oalrakta her editör farklı alanda haber yayınlıyor,Farklı alanalrda etkin editör tedarik edilirse herkesin memnun olacağını düşünüyorum,ben şikayetçi değilim yılalrdır DH de takılıyorum,ÖZellikle Son 1 aydır Videoların hızlı yülenmeye başlaması ile oldukça mutluyum,haydi kolay gele :)Tüm Dh ofisine başarılar

  Not:otobüste yazıyorum yazım hataaları olabilir

 4. Merhabalar
  İleride inceleme isini meslegim halien getirmek istiyorum aslinda ufak bir ekibimiz ve ofisimiz de ancak donanim ya da urun bulma konusunda sıkıntlar yaşıyoruz siz bu işin altından nasıl kalkiyor kimlerle nasil gorusup urun temin ediyorsunuz acikcasi merak ediyorum.Cevabiniz icin simdiden tesekkurler

 5. peki neden sadece htc one x, galaxy s3 yada 3bin 4bin tllik en üst düzey bir bilgisayar inceliyorsunuz. herkes en üst düzeyine ihtiyaç duymayabilir

 6. sonu çok vurucu olmuş ama doğru söze ne denir. her kesimden çok bilmişin okuması gereken bir yazı. ne yazık ki herhangi bir konuda profesyonelleşmemiş insanlar yalnızca başkalarına işini öğretmekte profesyonelleşebiliyorlar. şu sıralar takipçilerin donanimhaber.com’da da acımasız eleştirileri olmasına rağmen size ve ekibinize söylemek istediğim şu ki; yaptığınız iş sadece kalite bazında değil, samimiyetiniz ve ekibin bütünlüğü bakımından da bağımlılık yaşatıyor. sadece erdinç iyikul’un ayrılması bile birçok üyeyi çok üzmüştü. bu ekip bir aradayken donanımhaberin çok sıkı fanları artarak varolacaktır. siz sadece gavur için oruç bozmayın. saygılar sevgiler.

 7. İnceleme isteyenler önce bir inceleme yapıp yayınlasınlar, bu iş gerçekten çok meşekkatli bir şey arkadaşlar, elinizde ürün hazır bile olsa sadece incelemek oldukça zaman alan bir işlem..

  Mobil vs Donanım analizi ise oldukça çarpıcı, artık mobil devri.

 8. Vallahi General Mobile Discovery incelemesinden sonra girip bloğunuza da bakayım dedim ve bu konu dikkatimi çekti işin özü şu aslında popülerlik nerede inceleme orada. Doğru olan da bu. Ayrıca sözünü ettiğiniz gibi üreticiler bilgi ve kaynakları geciktirince işler de gecikiyor. Emeğinize sağlık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz